Klasická masáž

    Klasická masáž odstraní únavu a posílí regeneraci organismu. Odstraňuje ochablost, ztuhlost, zkrácení a bolestivost svalstva. Napomáhá lepšímu prokrvení, pozitivně ovlivňuje lymfatický systém. U této masáže se provádějí intenzivnější hmaty, které odstraňují nahromaděné únavové látky např. kyselinu mléčnou ve svalech.

    Masáží docílíme povolení napjatých svalů a tím se uvolní ztuhlé klouby, dochází tak k celkovému uvolnění a dobré pohodě. Zlepšení krevního oběhu zároveň napomáhá urychlovat chod mízní soustavy, která absorbuje a vylučuje odpadní látky. Relaxační masáž pomáhá odstraňovat stres, napětí a bolesti svalů, zmírňovat bolesti hlavy a problémy se spánkem. Podle hloubky použitých masážních pohybů se nervová zakončení stimulují nebo uklidňují a tím dochází k povolení napjatých a bolestivých svalů. K masáži používáme tělové a masážní oleje. Nejčastěji žádaná masáž je masáž zad a šíje.

    Základem klasické masáže je švédská masáž, která je základním rehabilitačním prostředkem ve zdravotnictví. Zahrnuje řadu mechanických podnětů, které působí na pacienta za účelem léčebným pouze pomocí rukou. Je to cílená technika používaná tam, kde je o ni předem odpovědně rozhodnuto. S tímto souvisí i oprávněnost k jejímu provádění (akreditace ve zdravotnictví). Úkolem maséra je pak provést co nejlépe a s vědomím v plné zodpovědnosti úkony, které povedou k prospěchu nemocného. Nejde pouze o dokonalost techniky, ale také je zde nutná znalost všech fyziologických jevů, jenž masáž vyvolává či tlumí.

Účinky klasické masáže

 • Mechanický účinek masáže- Spočívá v tom, že podporujeme návrat odkysličené krve zpět směrem k srdci. To znamená, že se krev, která odevzdala veškeré živiny do vzdálených míst od srdce, pomocí masáže rychleji vrací k srdci, kde se opět okysličuje a nabírá látky, které jsou potřeba pro výživu celého organismu. Tím urychlujeme vlastně celkovou regeneraci organismu a látkovou výměnu. Podle názoru odborníků klasická masáž napomáhá i k rozpohybování lymfatického systému.
 • Biochemický účinek masáže – Je při dobře prováděné masáži, kdy dochází ke změnám i na povrchu kůže, která se prokrvuje. Vyvolává kožní zčervenání, kdy organismus sám aktivizuje látky, které jsou v něm přítomny v nižší koncentraci. Jedná se především o acetylcholin a histamin. Tyto dvě látky způsobí roztažení i těch nejtenších povrchových vlásečnic, které se tímto zprůchodní a inervují.
 • Reflexní účinek  masáže – víme, že na povrchu těla máme spoustu čidel, receptorů, které nás neustále informují o tom, jaká je teplota, jestli je vlhko, fouká vítr… Všechny tyto receptory nám přenášejí nervové vzruchy přes smíšený nerv do mozku, který je přesměruje do vzdálených orgánů.

    Všechny tyto tři typy účinků masáže probíhají při masáži současně nebo střídavě a jsou velice prospěšné pro organismus masírovaného. Vhodně zvolenými masážními hmaty a masážními prostředky dosáhneme odezvy nejen v místě působení, ale i v místech vzdálených a následně i v celém organismu. Z tohoto pohledu tedy můžeme rozlišovat účinky místní, vzdálené a celkové.

 

Sportovní masáž

    Sportovní masáž je uspořádaný sled vhodných masérských hmatů, pomáhajících zbavovat únavy, navozujících relaxaci a vedoucí k celkové regeneraci organizmu. Sportovní masáž historicky vychází z masáže klasické, má však svá specifika a je více uzpůsobená pro potřeby sportovců. Může být použita pro fyzickou a psychickou kondici těsně před sportovním výkonem, či fyzicky náročnou prací a nebo naopak pro navození zklidnění a rychlou regeneraci po vyčerpávající sportovní nebo pracovní námaze. Masáž je více razantnější, celkově regenerační a více optimalizovaná pro aktivní lidi nebo lidi mající namáhavou, a těžkou práci v zaměstnání. Po této masáži pocítíte úžasnou regeneraci celého těla.

 

Masáž lávovými kameny

    Masáž lávovými kameny je jednou z nejlepších terapií na celkovou relaxaci a regeneraci organismu. Lávové kameny jsou čediče vulkanického původu. Je velký rozdíl ve kvalitě (složení) lávových kamenů na trhu.

    Proto používáme lávové kameny, které se vyznačují prvotřídní kvalitou a poskytnou masírovanému nejlepší požitek z masáže. Obsahují vysoký podíl vulkanického skla“ (nejdůležitější složka kamene) – důležitého nosiče tepla oproti běžně prodávaným lávovým kamenům. Tyto kameny  mají mimořádně silnou magnetickou energetickou vibraci. Díky tomu akumulují velké množství tepla, což umožní intenzivnější a delší zážitek a účinek z difuzního vyzařovaného tepla do organizmu.

    Teplo kamenů a jejich vlnění působí přes energetická centra v našem těle (čakry) na naše energetické cesty (meridiány), které vedou od konečků prstů na nohou a rukou ke všem vnitřním orgánům našeho těla. Při zdravotních problémech či při zvýšené únavě bývají tyto meridiány zablokované a neprůchodné. V těle nemůže proudit energie a Vy se cítíte unavení, podráždění, vyčerpaní a nemocní. Právě horké kameny dokáží povzbudit činnost orgánů a znovu obnovit tok energie v těle..

Účinek masáže relaxační i regenerační

 • Dochází k uvolnění křečí, rozpouštění bolesti, ztuhlosti, otoků a regeneraci tkání. Posiluje lymfatický systém a  imunitní systém a má vliv na celulitidu. Otevírají se kožní póry- detoxikuje se organizmus.
 • Teplo reguluje trávení a zrychluje metabolismus.
 • Masáž lávovými kameny výrazně pomáhá také při odstranění problémů se spánkem, koncentrací a neschopností se uvolnit, při klimakterických obtížích.
 • Neméně důležitý je vynikající relaxační účinek masáže na psychiku, zklidnění, uvolnění. Doporučuje se proto lidem, kteří jsou neustále pod tlakem, ve stresu.
 • Horké kameny se používají přímo k samotné masáži, kdy se energie akumulovaná v lávových kamenech rovnoměrně přenáší po těle klienta.
 • Masáž horkými lávovými kameny je zároveň částečně obohacena i o prvky klasické masáže. Tato masáž je relaxační, antistresová a harmonizující.
 • akutní plicní edém
 • akutní zánět hlubokých žil (tromboflebitida), vystouplé křečové žíly
 • kardiovaskulární onemocnění – neléčený vysoký nebo nízký tlak, arytmie, angina pectoris, stav po infarktu myokardu
 • epilepsie
 • růže (erysipel)
 • horečnatá a infekční onemocnění
 • zánět mízních cév (lymfangitida – tzv. syndrom sloní nohy)
 • cévní mozková příhoda
 • špatná funkce ledvin a štítné žlázy
 • choroby jater

 

Baňkování (vakuoterapie)

– prastará i moderní technika
Jednu z léčebných metod čínského lékařství představuje baňkování. Baňková masáž, neboli vakuoterapie, patří k vůbec nejstarším léčebným metodám, svými kořeny sahá až do Mezopotámie a staré Číny. Baňkování používali i ve starověkém Řecku. Zdejší lékaři tehdy měli baňku dokonce ve znaku. V Číně se při aplikaci baněk využívá akupunkturních drah a bodů.

Tato kúra vyvolává nejen lokální reakci, nýbrž působí na celé tělo – reguluje energii, vyrovnává jing-jang a podporuje krevní oběh. Podtlak v baňkách způsobuje pasivní překrvení kůže a roztažení cév. Tím se zvyšuje průtok krve, stoupá teplota, zlepšuje se odolnost a schopnost organismu překonat chorobu (posílení imunity).

 

Detoxikační medová masáž

Medová masáž má blahodárný vliv na celé tělo. Léčivá síla medu působí pokožkou přímo na celý organismus. Je to velmi účinná detoxikační metoda, která odstraňuje toxiny v těle a aktivuje vnitřní orgány. Med obsahuje důležité minerály a stopové prvky.
Pomocí tzv. „pumpovacích“ pohybů rukou se při masáži dostávají živiny obsažené v medu do krve a přes kůži se zpětně uvolňují usazeniny a škodlivé látky – toxiny. Ty se ukládají hluboko v tělesných tkáních po celou dobu našeho života. Způsobují oslabování organizmu, což má za následek vznik různých nemocí.
Medová masáž se provádí na zádech teplým medem. Dokonale prohřeje a uvolní svaly podél páteře. Právě zde se nacházejí akupresurní body vnitřních orgánů, a proto při této masáži dochází kromě očisty organismu také k příznivému ovlivnění jejich funkcí. Působíme především na játra, ledviny a plíce.